Fødevarekrise og interne uroligheder må ikke stå i vejen for børn fra Malis ret til at få undervisning. UNICEF sender skolebøger til nabolandene, hvor skoler er klar til at modtage flygtningebørnene og undervise dem på deres eget sprog.
UNICEF Danmarks informationschef Karin Aaen har i Burkin Faso mødt ni måneder gamle Salou, der er et af de børn, der er ramt af krisen i Sahel.
Grønlandske unge er især optaget af sociale problemer som tidligt forbrug af cigaretter, hash og alkohol. Det konkluderer en SFI-rapport, der er lavet for NAKUUSA - et samarbejdsprojekt mellem UNICEF Danmark og Selvstyret i Grønland.
Fødevarekrisen og tørken i Sahel regionen har tvunget 12-årige Oumar til at forlade sin familie i en lille landsby i Niger til fordel for hovedstaden, hvor han kan tjene penge til sin familie.
Den danske sangerinde Sys Bjerre har i dag overrakt en check på 16.569 kr. til UNICEF – penge, hun har tjent på at sælge ud af sin garderobe.